Výstrahy

Priradiť VirtueMart komponent k položke menu

Revolúcia v školách - SmartBooks (skutočný príbeh)

Pani Belanová, dozvedeli sme sa, že sa vášmu synovi podaril nevídaný kúsok. Čo sa stalo?

Slávka Belanová: Náš 15-ročný syn Ondrej chodí na 8-ročné gymnázium Varšavská v Žiline. Na konci školského roka 2014/2015 patril k najslabším žiakom v triede. Jeho priemer známok bol dokonca najhorší - 2,33. Známky sa mu o pol roka podarilo zlepšiť na priemer 1,46.
V ktorých predmetoch sa zlepšil?
Slávka Belanová: Takmer vo všetkých. Fyzika 3 na 1, chémia 3 na 1, matematika 2 na 1, geografia 3 na 2, biológia 2 na 1.
Ako je to možné? Gymnázium Varšavská je podľa testov jednou z najlepších základných a stredných škôl na Slovensku, a preto je zrejme pomerne ťažká.
Slávka Belanová: Zúčastnili sme sa testovania počítačového programu BrainyCoach / SmartBooks. SmartBooks v sebe obsahuje spracované učivo celej ZŠ. Syn ho používal približne 1 hodinu denne.
Učivo je predsa aj v obyčajných učebniciach.
Slávka Belanová: Áno, ale tento program je inteligentný a interaktívny. V podstate nahrádza učiteľa na doučovaní. Oproti učiteľovi alebo rodičovi má veľkú výhodu. SmartBooks na nič nezabudne, žiadnu vedomosť neopomenie a pamätá si aj o rok, čo robilo žiakovi problém.
Hmm, zaujímavé, máme už smart TV, smartfóny a teraz aj smart učebnice. Bavilo ho to učenie?
Slávka Belanová: Spočiatku bol nedôverčivý, veľmi sa mu do toho nechcelo. Keď však získal prvé úspechy v škole, keď videl ako mu to pomáha, povzbudilo ho to a aktívny už bol sám.
Ako mu to pomáhalo?
Slávka Belanová: Veľmi viditeľný bol prínos pri učení sa slovíčok z angličtiny a nemčiny. Tie sa naučil 3x rýchlejšie a lepšie si ich pamätá. Ale nie je to len o slovíčkach. Aj bežné učivo z fyziky, chémie alebo geografie sa naučil oveľa rýchlejšie. Synovi sa veľmi páči, že program mu ihneď ukáže, v čom má slabiny a v čom sa má zlepšiť.
Ako je to s predmetmi ako matematika a fyzika, kde je potrebné vedieť postup?
Slávka Belanová: Ak je to potrebné, SmartBooks postup vysvetlí a syn dostane novú úlohu, kde musí ukázať, ako postupu porozumel.
Aké úspechy získal?
Slávka Belanová: Približne po 2 mesiacoch sme si uvedomili, že v žiackej knižke má takmer samé jednotky. Bolo to pre nás veľké prekvapenie. Nečakali sme to. Žiacku sme si aj vyfotili. (Smiech.) Spomínam si na príhodu spred týždňa, keď prišiel domov a oznámil nám, že triedna pani učiteľka Muráriková povedala: “Celá trieda ma sklamala, písomka z nemčiny dopadla veľmi zle. Koho môžem pochváliť je Ondrej Belan." Môj syn dostal jednotku. „Ondrej, ty sa učíš na tom programe, však? A nechceli by ste ho používať aj ostatní?”
Ako sa s ním pracovalo vám?
Slávka Belanová: Veľmi dobre, je jednoduchý a prehľadný. Stačí sa mi hocikde pripojiť na internet. Jediným pohľadom vidím, čo sa učil, kedy sa učil, na ktorý predmet je pripravený, čo mu robilo problémy a ako dlho sa učil.
Čo Vám toprinieslo do života?
Slávka Belanová: Už nemusíme sledovať, či sa syn učí, skúšať ho a ani posielať na doučovanie. SmartBooks nám ušetril veľa času. Je to veľmi efektívny spôsob prípravy na vyučovanie, a preto ho každému odporúčam.