03. Čo s deťmi počas letných prázdnin?

Prekvapivé výsledky dosahujú rodičia s deťmi i počas prázdnin.

Dobrý systém a motivácia dokážu zázraky

V lete 2013 sme našich 3 synov (vtedy 10, 12, 14 rokov, šli do 5r., 7r., 9r.) namotivovali, že im kúpime smartfóny, ak sa pomocou programu naučia 1 000 nových slovíčok z Aj. Výsledky boli výborné.  Naučili sa ich doslova za pár dní, starší skôr, mladší neskôr. Rovný meter nebol fér, tak sme zmenili dohodu. Namiesto smartfónov sme sľúbili, že im kúpime notebooky (Čo nám viac vyhovovalo, lebo by ich mohli využívať všetci naraz na učenie sa v SmartBooks.), ak sa naučia Matúško - 2.000, Ondrejko - 3.000 a Paľko 4.000 slov. Náš najmladší syn Matúško, vtedy 9-ročný, sa naučil 2.200 slovíčok, Ondrejko, vtedy 11-ročný, sa naučil 3.000 slovíčok a najstarší Paľko, vtedy 13-ročný, sa naučil 4.300 slovíčok.
Tento výborný skok nám umožnil dať deti na konverzácie k native speakrovi, s ktorým si celoročne zlepšujú svoj plynulý ústny prejav.  Gramatiku, slovíčka, čítanie, počúvanie vaše deti SmartBooks naučia. Čo zatiaľ nenaučia, je plynule hovoriť. (Pozn. bežne používaná slovná zásoba je 6.000 slovíčok)

Ako na to?

Základom sú stanovenie cieľa - napr. naučiť sa 2 000 slovíčok a dohodnutá motivácia - odmena, napr. mobil, výlet, šaty, hodinky, PC hra alebo niečo, po čom dieťa túži. Deti sa v lete často nudia. Vhodne zvolená motivácia umožní využiť prázdniny na výrazné zlepšenie vedomostí. Stanovený cieľ rodič overí pohľadom do programu.

Primerané ciele:

  1. ročník - naučiť sa   100 slovíčok
  2. ročník - naučiť sa   250 slovíčok
  3. ročník - naučiť sa   500 slovíčok
  4. ročník - naučiť sa 1 000 slovíčok
  5. ročník - naučiť sa 1 500 slovíčok
  6. ročník - naučiť sa 2 000 slovíčok
  7. ročník - naučiť sa 2 500 slovíčok
  8. ročník - naučiť sa 3 000 slovíčok
  9. ročník - naučiť sa 3 500 slovíčok

A čo iné ciele?

Osvedčenými cieľmi sú slovíčka a nepravidelné slovesá z angličtiny, nemčiny, vybrané slová zo slovenčiny, preopakovanie si viacerých ročníkov z matematiky, slovenčiny alebo informatiky a pod.

Odporúčania

Tento spôsob zlepšenia vedomostí dieťaťa sa dá použiť počas celého roka. Avšak práve cez letné prázdniny je na to najviac voľného času. Využite ho rozumne. Učitelia sa často ponosujú, že deti cez prázdniny príliš veľa zabúdajú a dlho trvá, kým si opäť zvyknú učiť sa. Urobte z celoživotného rozvoja prioritu a zabezpečíte tak najlepším spôsobom úspešnú budúcnosť vašich detí.

Kľúčové slová: Čo s deťmi v lete? Kam s deťmi v lete? Čo s deťmi počas letných prázdnin? Čo s deťmi počas prázdnin? Čo s deťmi cez letné prázdniny? Čo s deťmi cez prázdniny? Čo s deťmi počas leta? Čo s deťmi cez leto?

Chcem dostávať novinky na email